INSTYTUT WYDAWNICZY "PAX" WARSZAWA 1951
wydanie pierwsze

środa, 30 sierpnia 2017

383. Kiedy Jezus Chrystus ustanowił Sakrament Kapłaństwa?

Chrystus ustanowił Sakrament Kapłaństwa podczas Ostatniej Wieczerzy, kiedy po ustanowieniu Najśw. Sakramentu powiedział do Apostołów: "To czyńcie na moją pamiątką". (Łuk. 22,19).

(Cz. 3, II. 7 Istota Sakramentu Kapłaństwa, s.132)

wtorek, 29 sierpnia 2017

382. Co to jest Sakrament Kapłaństwa?

Kapłaństwo jest to Sakrament, który daje władzę składania ofiary Mszy św. i udzielania Sakramentów św. i łaskę do godnego jej wykonywania.

(Cz. 3, II. 7 Istota Sakramentu Kapłaństwa, s.132)

poniedziałek, 28 sierpnia 2017

O Sakramencie Kapłaństwa

Dwa ostatnie Sakramenty św. - Kapłaństwo i Małżeństwo ustanowił Chrystus dla uświęcenia rodziny i społeczeństwa. Udziela on łask potrzebnych tym chrześcijanom, którzy wstępują w stan kapłański i małżeński.

(Cz. 3, II. 7 Istota Sakramentu Kapłaństwa, s.132)

niedziela, 27 sierpnia 2017

381. Ile razy można przyjąć Ostatnie Namaszczenie?

Ostatnie Namaszczenie można przyjąć w każdej ciężkiej chorobie i w każdym nowym niebezpieczeństwie śmierci.

***
Sakrament Ostatniego Namaszczenia należy przyjmować w stanie łaski Bożej, a zatem po spowiedzi i Komunii św., a przynajmniej po wzbudzeniu żalu doskonałego, z wiarą żywą i ufnością w opiekę i pomoc Bożą.

Najbliższa rodzina i otoczenie chorego winni mu ułatwić przyjęcie Ostatnich Sakramentów św. wówczas, gdy jest jeszcze całkowicie przytomny i może te Sakramenty św. przyjąć godnie i owocnie. Wprowadzeniem chorego w błąd co do stanu jego zdrowia przez źle zrozumianą delikatność wyrządza się największą i niepowetowaną szkodę jego duszy, odbierając jej możność przyjęcia Ostatniego Namaszczenia.

Obrzędy Sakramentu Ostatniego Namaszczenia. Kapłan wchodząc do domu chorego składa bursę z Najśw. Sakramentem na przygotowanym stoliku, nakrytym białym obrusem, na którym powinien stać krucyfiks i dwie zapalone świece. Należy ponadto przygotować: wodę święconą, watę, sól i chleb oraz szklankę wody i łyżkę. Następni kropi wodą święconą dom chorego, spowiada go, udziela Komunii św., Ostatniego Namaszczenia i daje odpust zupełny. Na czas spowiedzi chorego wszyscy winni opuścić jego pokój i razem odmawiać modlitwy. Po ukończeniu spowiedzi wracają i klęcząc modlą się w milczeniu na intencję chorego.

(Cz. 3, II. 6 Łaski udzielane przez ten Sakrament, s.131-132)