Duch Święty jest jakby duszą Kościoła, bo ustawicznie go ożywia, w sposób niewidzialny czuwa nad nim, kieruje nim, naucza go, broni od błędów i uświęca.
Duch Święty jako Bóg przebywa wszędzie, ale w szczególny sposób jako Dawca łask przebywa w Kościele Chrystusowym.
„Czym jest dusza w naszym ciele, tym Duch Święty w ciele Chrystusowym, którym jest Kościół.” (Św. Augustyn Kaz. 187).
***
Działanie Ducha Świętego w Kościele i w duszy człowieka oraz Jego przymioty są najpełniej wyrażone w słowach hymnu „Veni Creator” oraz „Veni Sancte Spiritus”.
Czci Ducha Świętego poświęcona jest uroczystość Zielonych Świąt, które obchodzimy w pięćdziesiąt dni po Wielkanocy, oraz szereg niedziel od Zielonych Świąt do pierwszej niedzieli Adwentu. Przygotowaniem do Zielonych Świąt jest nowenna do Ducha Świętego odprawiana przez 9 dni (nowenną nazywamy modlitwy w jednej intencji odprawiane przez 9 dni). W sobotę przed Zielonymi Świętami – w wigilię, jest nakazany ścisły post, podobnie jak w wigilię Bożego Narodzenia, Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny i Wszystkich Świętych. Święto Zesłania Ducha Świętego czyli Zielone Święta, obchodzimy uroczyście w niedzielę i poniedziałek świąteczny, a w nabożeństwie kościelnym przez całą oktawę aż do uroczystości Trójcy Przenajświętszej. Poniedziałek Zielonych Świąt jest świętem nieobowiązującym, czyli zniesionym.
Święto Zesłania Ducha Świętego jest drugim wielkim świętem w okresie wielkanocnym, podobnie jak święto Trzech Króli jest drugim wielkim świętem w okresie Bożego Narodzenia. Niedziele po Trzech Królach aż do Siedemdziesiątnicy są dopełnieniem okresu Bożego Narodzenia, a dwadzieścia cztery niedziele po Zielonych Świętach są dopełnieniem okresu wielkanocnego aż do pierwszej niedzieli Adwentu.
(Cz. 1, III. 1 Rola Ducha Świętego w duszy ludzkiej i w Kościele, s.39)
czytaj dalej
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz