INSTYTUT WYDAWNICZY "PAX" WARSZAWA 1951
wydanie pierwsze

sobota, 17 grudnia 2011

93. Jak długo i dlaczego Jezus Chrystus po zmartwychwstaniu został na ziemi?

Jezus Chrystus po zmartwychwstaniu został na ziemi przez czterdzieści dni, aby Apostołów utwierdzić w wierze, uzupełnić swoją naukę i założyć Kościół.
„Im też po swojej męce ukazał się jako żyjący, dając im tego liczne dowody i zjawiając się wobec nich przez dni czterdzieści, aby pouczać o królestwie Bożym”. (Dz. Ap. 1,3).


***
Chociażby Jezus Chrystus żadnego innego cudu nie uczynił, tylko ten jeden, że zmartwychwstał, jak zapowiedział, to już przez to samo udowodniłby wystarczająco, że jest Bogiem, że Jego nauka jest Boską, że nas odkupi i że kiedyś nas wskrzesi. Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa jest Jego najwspanialszym i największym cudem i najsilniejszym dowodem Jego bóstwa.

Uroczystości okresu wielkanocnego. Pamiątkę zmartwychwstania obchodzi Kościół w okresie wielkanocnym. Uroczystości wielkanocne rozpoczynają się nabożeństwem rezurekcyjnym, które odbywa się rano w Niedzielę Wielkanocną lub w Wielką Sobotę wieczorem. Kapłan po śpiewie i modlitwach okadza grób w milczeniu, odsłania monstrancję i rozpoczyna procesję, która trzykrotnie obchodzi kościół. Podczas procesji niesione są symbole Zmartwychwstania Pańskiego, tj. figura Jezusa zmartwychwstałego i krzyż przepasany czerwoną stułą. Symbole te umieszcza się po procesji na wielkim ołtarzu. Trzecią częścią nabożeństwa rezurekcyjnego jest radosna Jutrznia o Zmartwychwstaniu Pańskim, którą kapłan odprawia przy wielkim ołtarzu. Jutrznię kończy hymn „Te Deum laudamus” i Antyfona do matki Boskiej „Regina coeli”. Jeżeli Rezurekcja odbywa się rano, to po „Te Deum laudamus” następuje uroczysta Msza św.

Święto Zmartwychwstania Pańskiego obchodzi Kościół uroczyście w Niedzielę i w Poniedziałek Wielkanocny, a w liturgii kościelnej przez 8 dni (tzw. oktawa).

Poniedziałek Wielkanocny należy do świąt zniesionych, czyli nieobowiązujących. Kościół jednak zaleca, aby wy tym dniu wierni wysłuchali Mszy św.

Niedziela biała, czyli Przewodnia, kończy oktawę Wielkanocy. W pierwszych wiekach katechumeni ochrzczeni w Wielką Sobotę nosili aż do tej niedzieli białą szatę, którą otrzymali na Chrzcie św. i stąd pochodzi nazwa Niedzieli Białej.

Wielkanoc jest najważniejszym świętem nie tylko w okresie wielkanocnym, ale obok Zesłania Ducha Świętego w całym roku kościelnym. Obchodzimy ją w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca, tj. między 23 marca a 25 kwietnia. Od tego kiedy wypadnie Wielkanoc, zależą daty wszystkich ruchomych świąt w roku kościelnym.

(Cz. 1, II. 3 Zmartwychwstanie, s.35-36)
czytaj dalej

Brak komentarzy: