Jezus Chrystus ustanowił Najśw. Sakrament, aby:
1. ustawicznie z nami przebywać,
2. ofiarować się za nas we Mszy św.,
3. być pokarmem dla dusz naszych w Komunii św.
***
Ponieważ Chrystus przebywa z nami ustawicznie, należy odwiedzać Go jak najczęściej i szukać u Niego pomocy i pociechy.
Najśw. Sakrament przechowywany jest na ołtarzu w tabernakulum, przed którym i w dnie i w nocy płonie wieczna lampka. Gdy przechodzimy przed zamkniętym tabernakulum przyklękamy.
Gdy Najśw. Sakrament jest wystawiony na widok publiczny w puszce lub monstrancji klękamy oddając głęboki pokłon.
Dziesiątego dnia po Zielonych Świątkach, tj. we czwartek po niedzieli św. Trójcy, Kościół obchodzi Uroczystość Bożego Ciała ku szczególnemu uczczeniu Jezusa Chrystusa w Najśw. Sakramencie. Podczas Mszy św. w uroczystość Bożego Ciała chór śpiewa hymn ułożony przez św. Tomasza z Akwinu: "Salva Sion Salvatorem" ("Chwal Syjonie Zbawiciela"). Przy końcu ostatniej zwrotki tego hymnu kapłan udziela błogosławieństwa Najśw. Sakramentem. Po Mszy św. idzie uroczysta procesja z najśw. Sakramentem do czterech ołtarzy, a lud śpiewa pieśni eucharystyczne. Przy każdym ołtarzu śpiewa kapłan początek jednej z czterech Ewangelii. Procesja kończy się hymnem "Te Deum laudamus" ("Ciebie Boże chwalimy") i błogosławieństwem Najśw. Sakramentem.
Uroczyste nabożeństwa ku czci Najśw. Sakramentu odprawiają się przez osiem następnych dni, czyli oktawę Bożego Ciała, rano i po południu. W ósmy dzień oktawy Bożego Ciała kapłan poświęca wianki ziół polnych. Procesja poranna i popołudniowa kończy się hymnem eucharystycznym św. Tomasza z Akwinu "Tantum ergo Sacramentum" ("Przed tak wielkim Sakramentem").
W pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała przypada uroczystość Najśw. Serca Pana Jezusa. W wielu kościołach parafialnych i klasztorach odprawia się w pierwszy piątek miesiąca uroczyste nabożeństwo ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa, a wierni tłumnie przystępują do Komunii św. W myśl wielkiej obietnicy Jezusa danej św. Małgorzacie Alacoque, czcicielce Najśw. Serca Pana Jezusa, przystępując przez dziewięć pierwszych piątków do Komunii św., zaskarbią sobie łaskę uświęcającą i opiekę Najśw. Serca Jezusa na ostatnie chwile życia.
Cały miesiąc czerwiec poświęcony jest ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa.Głęboka cześć i miłość ku Najśw. Serca Pana Jezusa w Najśw. Sakramencie pomnaża naszą miłość Boga i bliźniego.
(Cz. 3, II. 4 Tajemnica Przeistoczenia, s.113-114)
1 komentarz:
" ...Jezus wsłuchuje się w słowa paralityka. Jego skarga jest nam dobrze znana: „Panie, nie mam człowieka”. Jesteśmy chorzy z powodu braku przyjaciół, osób nam życzliwych. Brak przyjaciół wskazuje na to, że albo ich nie potrzebujemy, albo też nie potrafimy nikomu zaufać, nie jesteśmy zdolni do tego, aby się otworzyć i powierzyć w ręce drugiego swoje osobiste przeżycia i problemy. Brak przyjaźni jest cierpieniem. Brak przyjaciół może doprowadzić do wielu chorób. Jesteśmy zdrowiem dla innych.
Poprzez nasze zdrowie duchowe służymy światu. Pytaniem numer jeden nie jest to, jak dużo robimy, ani ilu ludziom pomagamy, ale czy posiadamy pokój wewnętrzny?. Jezus w pewnym sensie nie robił niczego. „A wszyscy, którzy się Go dotknęli, odzyskiwali zdrowie” (Mk 6,56) Emanował pokojem, który uzdrawiał. Chcemy pokoju wewnętrznego. Nie cieszy nas aktywność zewnętrzna, osiągnięcia na polu naukowym, kulturalnym, towarzyskim, jeśli za tym wszystkim nie ma wewnętrznego pokoju. Bliska więź z Jezusem jest tym, co nadaje sens każdemu naszemu dążeniu, działaniu i każdej decyzji, która sprowadza na nas błogosławieństwo pokoju."
Komentarz do dzisiejszej Ewangelii św.Jana 5, 1-3a,5-16 ks. Pierzchalskiego
Prześlij komentarz